A konyha az otthonunkban zajló mindennapi élet egyik fontos, központi helyszíne. Természetesen itt készülnek az ételek, de gyakran ebben a helyiségben kerül sor a családi beszélgetésekre, a közös reggelikre vagy éppen a baráti találkozókra is, éppen ezért kulcsfontosságú, hogy a konyha egyszerre legyen praktikus és otthonos. De hogyan lehet ezt a két szempontot harmonikusan ötvözni? Az alábbiakban ehhez adunk néhány ötletet.
Fontos a megfelelő elrendezés
A legtöbb lakásban meglehetősen kevés helyünk van a konyha kialakítására, ez azonban nem lehet akadálya annak, hogy egy funkcionális főzőhelyiséget hozzunk létre. Ha most rendezzük be ezt a szobát, előzetesen alaposan gondoljuk át, hogy pontosan mit is szeretnénk: mekkora munkalapra, pultra van szükség, hány szekrény kell ahhoz, hogy mindent elpakolhassunk, hogy hova kerüljön a hűtőszekrény, a sütő, a mikró és a mosogatógép, de természetesen az sem mindegy, hogy mekkora helyünk marad a mozgásra.
Készítsünk rajzokat és használjuk a képzelőerőnket, így biztosan sikerül összeállítanunk egy minden igényt kielégítő elrendezést.
Válasszunk időtálló, praktikus bútorokat
Egy teljes konyhabútor nem olcsó mulatság, abba a hibába azonban ne essünk bele, hogy gondolkodás nélkül mindenből a legkedvezőbb árú darabokat választjuk. Persze érdemes figyelni az akciókat, de a minőségen semmiképpen se spóroljunk: ha néhány hét után már nem nyílnak megfelelően a szekrényajtók vagy megsérül a konyhapult, annak javítása könnyen lehet, hogy többe kerül majd, mint amit eredetileg egy drágább, de tartósabb berendezésre költöttünk volna.
Válasszunk olyan anyagokat, melyek jól bírják a mindennapi igénybevéltelt, így hosszú ideig elégedettek lehetünk a bútorainkkal.
Mindennek legyen meg a helye
Egy funkcionális konyha egyik legfontosabb jellemzője egy jól átgondolt tárolási rendszer. Főzés közben rengeteg, kisebb-nagyobb eszközt használunk, melyek fontos, hogy mindig kéznél legyenek, ezért gondoskodnunk kell azok megfelelő tárolásáról. Az ajtóval ellátott szekrények mellett természetesen szükség lesz fiókokra, polcokra, de akár falra szerelt kampókra vagy mágneses tartókra is, különösen akkor, ha kisebb alapterülettel kell gazdálkodnunk.
Teremtsünk meleg, otthonos hangulatot
A konyhában természetesen a praktikum az első, de ha sok időt töltünk itt, akkor a kellemes hangulatot is érdemes megteremteni. Ezt elsősorban a színek segítségével érhetjük el: válasszunk olyan árnyalatokat, melyek társaságában jól érezzük magunkat, de fontos az is, hogy lehetőleg egy foltálló festék mellett tegyük le a voksunkat, hiszen ebben a helyiségben bármikor számítanunk kell néhány zsíros, olajos foltra, melyeket bizonyára szeretnénk nyom nélkül eltávolítani.
Az, hogy milyen színeket választunk, természetesen rajtunk múlik: arra érdemes odafigyelni, hogy a konyhabútor és a foltálló festék harmonizáljon egymással, ezért a döntést fontoljuk meg alaposan.
A világítás is fontos
Míg a nappaliban és a hálóban a fényeknek elsősorban a kényelmünket, a pihenésünket kell szolgálniuk, addig a konyhában erős, jól pozícionált megvilágításra van szükségünk, hiszen a főzéshez elengedhetetlen, hogy minden mozzanatot jól lássunk. A mennyezeti lámpa fényét könnyen kitakarhatjuk, ezért válasszunk olyan megoldásokat is, melyek segítségével a pult teljes felületét megvilágíthatjuk, így semmi nem akadályozza majd a munkánkat.
Találjuk meg a számunkra legjobb megoldásokat
Nem létezik egy általános, mindenkire egyaránt alkalmazható válasz arra a kérdésre, hogy milyen a jó konyha. Azokat a bútorokat, színeket és tárolási megoldásokat kell megtalálnunk, melyek a mi igényeinknek megfelelnek: ha a fenti tanácsokat megfogadjuk és egy kicsit személyre szabjuk, a végeredmény egy praktikus, mégis személyes és otthonos konyha lesz.