Hogyan optimalizáljuk a lézervágás sebességét és minőségét?

A fémfeldolgozó iparban egyre több helyen alkalmazzák a lézervágó gépeket. A gépek előnye a gyors vágási sebesség és a keskenyebb vágási szélesség, valamint a nagy pontosságáról sem szabad megfeledkeznünk. Az új technológia alkalmazásával a termelés optimalizálható. Azt azonban vegyük figyelembe, hogy ha nem megfelelő a gép beállítása, akkor a kellő vágást sem lehet vele elérni. Nézzünk pár gyakori hibát.

Sebesség és minőség

Gyors vágási sebességnél vagy akkor, ha a lézervágó teljesítménye nem megfelelő, az éleket sem tudja tisztán vágni, így csökken a termék minősége és az összeszerelésre is kedvezőtlen hatással lesz.

Alacsony vágási sebesség és magas lézervágási teljesítmény mellett szintén rossz lesz a vágási minőség, hiszen a lézer által felolvasztott anyag megszilárdulhat és ez a későbbi megmunkálásra is kihatással lesz.

Egyenetlen lézersugár eloszláskor egyenetlen lesz a vágási mélység és a szélesség sem biztos, hogy tökéletesre sikerül.  

A mozgásvezérlő rendszer pontatlansága, valamint a vágási pálya instabilitása esetén a vágási vonal elmozdul és a végső munkadarab egyáltalán nem fog megfelelni annak a végterméknek, amire vágytunk.

Vannak olyan fémek, amelyek a megmunkálás során könnyedén reakcióba lépnek az oxigénnel és ezáltal a bekövetkezhet a vágóél oxidációja.

A lézer által termelt hő olvadást, keményedést és deformálódást is okozhat, így a pontosság és a teljesítmény csökkenni fog.

Rendszeresen kell a karbantartással is foglalkozni, hiszen, ha ezt nem tesszük meg, akkor a vágásminőség hosszú távon romlik és ez a költségekre és a termelékenységre is hatással lesz.

Nem sok szó esik a lézerfrekvenciáról, de ez is több mindent befolyásolhat, mint például a vágás sebességét és a minőségét.

Az impulzusszélesség a lézersugár anyagra gyakorolt ható idejét határozza meg. Ha túl hosszúra állítjuk be, akkor az túlzott hővezetést eredményez és romlik a vágás minősége. Rövid beállítás esetén pedig a vágási szélesség nem lesz megfelelő.

Lézervágó és hajlítógépek esetében is érdemes odafigyelni a gyártó által megadott beállítási javaslatokra, hiszen nagyon sok minden befolyásolhatja a megfelelő működést. A gépkezelők megfelelő képzésével, az ajánlások betartásával nagyon sokat tehetünk azért, hogy megfelelő minőségű darabok kerüljenek ki a gyártósorról.